Turistický klíč 187

Lokace

  • Kraj: Plzeňský
  • Okres: Klatovy
  • Obec: Horažďovice

Cestovní itinerář

Vlak: Zastávka Horažďovice je na trati z Klatov do Horažďovic – Předměstí, kde křižuje hlavní trať Plzeň – České Budějovice.
Auto: Obec Horažďovice je na silnici č. 22 ze Strakonic do Klatov

Mapy.cz: Naplánovat výlet –>

Historie

Zámek Horažďovice se tyčí nad řekou Otavou v severozápadním rohu náměstí stejnojmenného města. Dříve na jeho místě stál městský hrad ze 13. století, který byl  postaven během vlády pánů ze Strakonic. Významnými majiteli byli Švihovští z Rýzmberka, kteří měli horažďovické panství v držení skoro 150 let. V 17. století Štemberkové přestavěli hrad na renesanční zámek a ten byl o sto let později barokně upraven. V 18. století panství přešlo do rukou Mansfeldů a do první poloviny 19. století držel Horažďovice rod Rummerskirchenů, který zavedl v mlýnském náhodu chov perlorodek. Do dnešní podoby uzavřeného čtyřúhelníka byl zámek upraven rodem Kinských z Vchynic a Tetova, posledními majiteli zámku.

Zajímavosti

V muzeu je stálá expozice prácheňských marionet, mineralogická sbírka místních i alpských minerálů a národopisná expozice s interaktivní dílnou pošumavských řemesel. Při prohlídce navštívíte velký freskový sál, kapli, parohovou chodbu, zámecký pokoj, malý sál s šestipedálovým klavírem a můžete vystoupit na vyhlídkovou věž.

Internetové stránky

http://www.muzeumhd.cz