Turistický klíč 209

Lokace

  • Kraj: Liberecký
  • Okres: Jablonec nad Nisou
  • Obec: Janov nad Nisou

Mapy.cz: Naplánovat výlet –>

Historie

S vycházkami do hor Jizerských nepočínejme příliš záhy. Jsou zde četná rašelinná místa, která i za počasí suchého jsou stálými mokřinami. Vedle toho i povětrnost sama bývá rovněž i tu dosti drsná. Musíme být připraveni na to, že i při pochodu lesnatými horami Jizerskými stihne nás déšť, mlhy a jiné nepohody, ježto právě pohoří toto vyniká nad jiné množstvím srážek. Než kdo by se tím dal zaleknouti? Pravého turistu v Jizerských horách ani déšť, ani hrom, ani mlha a vítr neroztrpčí, ježto ví, že po utišení rozpoutaných živlů les i kraj, obloha i země jsou tím krásnější. Čisté, vonným ozónem bohaté ovzduší vábných lesů zdejších za blažícího úplného klidu a míru horskou tuto přírodu ovládajícího posilní a zotaví nejen choré nervy přečetných novomódních pacientův, ale pobyt v Jizerských horách nejpříjemnější účinky nutně vzápětí nésti musí i u člověka zdravého sice, ale znaveného obtížemi svého povolání a pobytem v hlučném víru lomozném ruchu velkého města. Přijď kdo přijď, v Jizerských horách najdeš každý, co ti prospěje a co tě bude zajímati. Nechci však chválu hor těchto nijak přepínati. Vím škodívá si i ten, kdo mnoho slibuje, i kdo mnoho očekává. Nechť jen přijdou sem ti, kdož Jizerských hor dosud neměli příležitost seznati, ať sami nestranně o nich pronesou svůj úsudek.

Zajímavosti

  • V okolí 9 rozhleden: Královka, Slovanka, Bramberk, Štěpánka, Špičák, Petřín, Kopanina, Černá Studnice, Prosečský hřeben, Ještěd.
  • Nová expozice Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a ostatní zajímavosti sklářské výroby a historie, exkurze ve sklárně Janov.
  • Koupání v horské přehradě na Černé Nise.

Internetové stránky

penzion-uzvonu.cz