Turistický klíč 308

Lokace

  • Kraj: Liberecký
  • Okres: Liberec
  • Obec: Dlouhý Most

Mapy.cz: Naplánovat výlet –>

Historie

(Text byl přebrán z Wikipedie) V roce 1898 se ve Vídni konala Jubilejní výstava k oslavě 50 let vlády Františka Josefa I. Na výstavě byl i sud obřích rozměrů. Ten zde sloužil jako vinárna. Návštěvníkem výstavy i této vinárny byl Wilhelm Huebel, hostinský z Dlouhých Mostů u Liberce. Nápad s vinárnou v sudu se mu zalíbil natolik, že přesvědčil několik svých přátel a po skončení výstavy sud za 600 zlatých zakoupili, rozebrali a na čtyřech vagónech převezli po železnici z Vídně do Liberce. Na počátku následujícího roku bylo započato s výstavbou restaurace, jejíž součástí se stal i obří sud.Ke slavnostnímu otevření Obřího sudu došlo dne 18. června 1899.

Rozhledna. Později byla k objektu přistavěna i dřevěná, částečně krytá rozhledna o výšce 18 m. Otevřena byla 25. května 1924. Během druhé světové válkyvšak rozhledna značně utrpěla a na přelomu 40. a 50. let 20. stoletíproto musela být stržena.

Požár. Dne 20. září 1974 však došlo k požáru, při němž celý objekt včetně Obřího sudu shořel. Ačkoliv se později několikrát uvažovalo o obnově jak komplexu, tak rozhledny, dlouhou dobu k němu nedošlo. Do současnosti se dochovaly pouze zarostlé zbytky pilířů a základů.

Současnost. V současné době se na vrcholu Javorníku nachází kovový stožár základnové stanice mobilního operátora. V roce 2011 se dokončila stavba nové budovy obřího sudu. Při stavbě repliky se vycházelo z plánů starého hotelu. Interiéry restaurace i hotelu jsou zařízené nadstandardně, nejsou podle původní předlohy. Restaurace pojme najednou na osmdesát strávníků, ubytování najdou v hotelu zájemci v jedenácti pokojích. Nový obří sud byl otevřen 1. října 2011.

Internetové stránky

https://areal-obrisud.cz/